Криптоактиви: Разликата между криптовалути и криптотокени
- Belayer Investments
- May 22
- 4 min read

Какво е дигитален актив, криптоактиви?
Ако тепърва навлизате в света на блокчейн и криптоактивите е важно да разберете разликата между дигитални активи, криптовалути и токени. Макар че тези термини често се използват взаимозаменяемо, между тях съществуват съществени разлики.
По смисъла на Работната група за финансови действия (FATF) и регламента MiCA на ЕС, „дигитален“ или „крипто-“ актив е всяко цифрово представяне на стойност или права, което може да се прехвърля, търгува или използва за плащане чрез разпределена счетоводна книга основана на блокчейн или DLT технология (Distributed Ledger Technology). Тази категория не включва дигиталните представяния на официални фиатни валути - CBDC.
В контекста на блокчейн, дигиталните активи включват криптовалути и криптотокени, а общото им наименование е криптоактиви.
Криптовалутите и токените представляват уникални подкатегории на дигитални активи, които използват криптография — усъвършенствана техника за криптиране, която гарантира автентичността на криптоактивите, като елиминира възможността за фалшифициране или двойно харчене или т.нар. Double-spending проблем, чието решение се крие в основата на блокчейн технологията.
Ключовата разлика между тези два класа криптоактиви е, че криптовалутите са базовия актив на дадена блокчейн мрежа — като BTC или ETH — докато токените се създават като част от платформа, изградена върху съществуваща блокчейн мрежа, например многото ERC-20 токени в екосистемата на Ethereum.
Какво е криптовалута?
Криптовалутата е базовия актив на блокчейн мрежа, който може да се търгува, използва като средство за размяна и да служи като средство за съхранение на стойност. Криптовалутата се издава директно от протокола на блокчейн мрежата, на която работи, поради което често се нарича „native coin“ на блокчейна. В много случаи криптовалутите не само се използват за плащане на такси по транзакции, но също така служат за стимулиране на потребителите да поддържат сигурността на мрежата чрез “staking”.
Криптовалутите обикновено изпълняват ролята на:
Средство за размяна – актив, използван за придобиване на стоки или услуги.
Средство за съхранение на стойност – актив, който може да се държи или разменя за фиатна валута в бъдеще, без да се губи значителна покупателна способност.
Вътрешен стимул за валидатори - Издава се под формата на награда и такса.
Типични характеристики на криптовалутите включват:
Децентрализация или поне липса на зависимост от централна издаваща институция. Вместо това управлението и транзакциите се извършват чрез код.
Изградени на блокчейн технология, позволяваща автоматично и доверено прилагане на правилата на системата.
Използване на криптография, която защитава структурата и мрежата на криптовалутата.
Какво е криптотокен?
Токените — наричани още криптотокени — са единици стойност, които блокчейн-базирани организации или проекти създават върху вече съществуващи блокчейн мрежи. Макар често да са съвместими с криптовалутите в същата мрежа, те представляват напълно различен клас дигитални активи.
МВФ ги описва като „единици, цифрово представени в разпределена книга, програмирани да въплъщават определени икономически права или ползи“, в това число достъп до услуга, право на глас, дял от актив.
Докато криптовалутите са базовия актив на даден блокчейн протокол, токените се създават на платформи, изградени върху тези блокчейни. Например, “родният” токен на Ethereum е ether (ETH). Макар ether да е криптовалутата на Ethereum, съществуват и много други токени, които също използват мрежата на Ethereum — като DAI, AAVE, LINK, COMP и хиляди други. Тези токени могат да изпълняват различни функции, като участие в децентрализирани финансови (DeFi) механизми, достъп до специфични услуги или дори игри.
Съществуват няколко широко използвани стандарта за създаване на токени, като повечето са разработени върху Ethereum:
ERC-20 – позволява създаването на токени, които са съвместими с децентрализираните приложения в екосистемата на Ethereum.
ERC-721 – предназначен за създаване на незаменяеми токени (NFTs). Всеки един е уникален сам по себе си и не е взаимозаменяем с друг.
Към 2025 г. има хиляди различни ERC-20 токени и хиляди ERC-721 токени в обращение. С развитието на блокчейн приложенията, броят на токените ще продължи да расте.
Обикновено криптотокените са:
Програмируеми – работят чрез софтуерни протоколи и умни договори;
Без нужда от разрешение (permissionless) – всеки може да участва в системата без специални разрешения;
Без нужда от доверие – не се управляват от централна власт, а от предварително зададени правила;
Прозрачни – всички правила и транзакции са публично видими и проверими.
Докато криптотокените, подобно на криптовалутите, могат да носят стойност и да се търгуват, те също така могат да представляват физически активи, традиционни дигитални активи, или да осигуряват специфична полза или услуга. Това са т. нар. Токенизирани активи. Например, съществуват токени, които представляват имоти, ценни книжа, произведения на изкуството, както и нематериални ресурси като изчислителна мощност или пространство за съхранение. Токените често се използват и като механизъм за управление – например за гласуване по промени в протокола или други важни решения. Процесът на създаване на токени с тези функции се нарича токенизация.
Класификация на криптотокените
Швейцарският регулатор FINMA въвежда три основни типа (не са взаимно изключващи се, възможни са хибриди):
Вид | Основна функция | Примери |
Платежни токени | Служат преди всичко като средство за плащане; включват и стабилните монети – токени, чиято стойност се обвързва с актив или валута. | USDC, DAI |
Функционални (utility) токени | Дават достъп до продукт, услуга или протоколно „гориво“ | LINK, GRT |
Активи/ценни книжа (asset/security) токени | Представляват дялове, вземания или потоци от печалби; подчиняват се на режима за ценни книжа | токенизирани облигации, real-world-asset токени |
С развитието на блокчейн индустрията броят на уникалните криптоактиви ще продължи да нараства, за да отговори на разнообразните нужди на всички участници в екосистемата – от компании до индивидуални потребители. Понеже създаването на нови активи в дигиталния свят е по-малко ограничено, отколкото във физическия, тези активи се очаква значително да подобрят начина, по който функционират цели индустрии, взаимодействат и създават стойност – като отварят вратата за нови социални и икономически възможности.